Old Boys Golfklubs 82. Stævne

Old Boys Golfklubs årlige stævne finder sted i dagene 14. 15. og 16. juni 2022, og afholdes på Sct. Knuds Golfklubs skønne golfanlæg.

 




Præmieliste 2022














Navn:




Resultat

Trofæer


Brutto slagspil - mesterskabsfinalen








bedste brutto begge dage:








Årets mester

Hans-Henrik Hjorth Larsen, Rungsted, 6,9

164

"DGUs Vandrepræmie" OBs guldnål





Runner up

Jørn Hougaard, Aalborg, 10,2

168






nr. 3

Hans Poul Petersen, Stensballegaard, 12,9

174






nr. 4

Niels Hermansen, Great Northern, 10,8

176














bedste bruttoscore 1. dag

Jørn Hougaard, Aalborg, 10,2

81

"Hegels Sølvpokal"













Netto slagspil 1. dagen








bedste netto 75 - 79

Christian Th. Olesen, Rungsted, 17,5

73

Fynske Golfveteraners sølvfad





bedste brutto 80+

Jens Balling, Gilleleje, 30,4


101

Cigaretetui + bæger












Vinder slagspil på 1.dagen

Jørn Hougaard, Aalborg, 10,2

70

"Poul Wibergs Mindepokal"





netto 2 plads

Flemming Jørgensen, Himmerland, 13,1

70






netto 3 plads

John Stær, Køge, 20,1


70





netto 4 plads

Jens Balling, Gilleleje, 30,4


70





netto 5 plads

Henrik Christensen, København, 14,8

72














Vinder - stableford på dag 2

Troels Fabian, Kokkedal, 17,7

41

Knud Erik Nellemanns Pokal





nr. 2

Sven Aaen, Mollerup, 16,4


39





nr. 3

Søren Ernst, Odense, 18,3


37





nr. 4

Thomas K. Boesen, Rungsted, 34,0

37






nr. 5

Jens La Cour Søborg, Randers Fjord, 22,0

36














Stableford dag 2








bedste score 75 - 79

Troels Fabian, Kokkedal, 17,7

41

N.K. Strøybergs Mindepokal





bedste score 80+

Carsten Højer, Ledreborg, 26,8

35














Nærmest flaget








1. dagen 6. hul

Lars Bernth, Kokkedal, 17,5 - 4,06 m


"DGUs Tinfad"





2. dagen 13. hul

Flemming Jørgensen, Himmerland, 13,1 - 2,10 m

Viggo Carstensen vandrepræmie"














Greensome Stableford

Navn:







Vinderpar

Kurt Christiansen, Sct. Knud og

41







Poul Sørensen, Sct. Knud







nr. 2

Kristian Borregaard, Gilleleje og

40







Peter Borregaard, Smørum







nr. 3

Søren Ernst, Odense og


40






Henning Deichmann, Gilleleje







nr. 4

Niels Christian Nielsen, København og

39







Jens Balling, Gilleleje















Puttemesterskabet








Vinder

Niels Hermansen, Great Northern, 10,8

17/15/10

"Sct. Knuds Vandrepræmie"





Runner Up

Søren Vinther, Aalborg, 21,7


17/15/11